Mano Dayak
Mano Dayak (1949 - 15.12.1995) byl jednou z vůdčích osobností povstání Tuaregů v Nigeru v 90. letech. Stal se symbolem boje Tuaregů za svobodu a národní jednotu.
Narodil se roku 1949 v údolí Tidene, ležící na sever od Agadezu. Pocházel z "urozeného" kmene Iforas, který má v sousedním Mali vedoucí postavení. Ve věku deseti let musel povinně nastoupit do nomádské školy v Azzel, jak nařizovala francouzská koloniální správa. Ve škole se mu zalíbilo a pokračoval ve studiích na střední škole v Agadezu. Poté odešel za prací do hlavního města Niamey.
Ve dvaceti letech odjel na další studia do USA. Roku 1973 přijel do Paříže a zapsal se na vysokoškolské studium kulturní a sociální antropologie se specializací na berberskou společnost. Zde se seznámil se svou budoucí ženou, Francouzkou Odile. Měl s ní dva syny, Maoliho a Madaniho.
Po návratu do Nigeru se stal průvodcem turistů po poušti. Nejdříve pracoval pro francouzskou cestovní kancelář, později založil vlastní agenturu Temet Voyages, která se v Agadezu stala nejvýznamnější. Podílel se také na organizaci Rallye Paříž-Dakar a a spolupracoval při natáčení filmu Bernarda Bertolucciho "Čaj na Sahaře".
Mano Dayak během Rallye Paříž-Dakar 3. 1. 1986. Foto: Wikipédia.
Během povstání Tuaregů byl v čele CRA (Coordination de la Résistance Armée - Koordinace ozbrojeného odporu) a stal se jednou z hlavních osobností celého povstání. K dalším vůdcům patřili Attaher Abdoulmomin, Rhissa ag Boula a Mohamed Anako.
Osudného 15. prosince 1995 se v rámci vyjednávání vydal na setkání s nigerským prezidentem Mahamanem Ousmanem a nastoupil na palubu letadla spolu s francouzským novinářem Hubertem Lassierem a dvěma zástupci tuarežského povstání (Hamed Ahmed ag Khalou a Yahaha Willi Wil). Letadlo, vypravené pověřencem francouzské vlády, se však krátce po startu zřítilo. Nikdo z cestujících nehodu nepřežil.
Hrob Mano Dayka. Foto: Wikipédia.
Mano Dayak se stal legendou tuarežského povstání, k čemuž zřejmě přispěla jeho tragická smrt. Dodnes je symbolem tragického osudu Tuaregů i jejich odporu vůči útisku a diskriminaci. Charismatický rebel si získal přátelství i slavných osobností, jako byl například italský režisér Bernardo Bertolucci nebo francouzský fotograf Jean-Marc Durou.
Tuarežský tvůrce šperků Assaghid vytvořil v roce 1966 na jeho počest 22. tuarežský kříž, kříž Mano Dayaka, který je dodnes symbolem odboje Tuaregů.
Kříž Mano Dayaka.
Jeho jméno nese i agadezské letiště.
Mezinárodní letiště Mano Dayka, Agadez (Niger).
Mano Dayak je také autorem dvou knih : "Touareg, La Tragédie" (Tuareg, tragédie) a "Je suis né avec du sable dans les yeux" (Narodil jsem se s pískem v očích). Obě byly napsány ve spolupráci s francouzskými přáteli, kteří přepsali jeho vyprávění do knižní podoby. Mano Dayak v nich vypráví svůj životní příběh, popisuje život nomádů v poušti, zamýšlí se nad osudem svého národa. Druhá kniha byla dokončena až po jeho smrti a doplněna vzpomínkami jeho přátel.
Touareg, La Tragédie. Mano Dayak, Michael Stührenberg, Jérôme Strazzulla. Lattès, 1992 (ISBN 2-7096-1154-6)
Je suis né avec du sable dans les yeux. Mano Dayak, Louis Valentin. Fixot, 1999 (ISBN 2-87645-213-8)
Reportáž o Mano Dayakovi.
Svědectví reportérů francouzského časopisu VSD, kteří s ním spolupracovali.
Interview s Mano Dayakem při expedici Nissan Patrol Teneré v březnu 1991.
Úryvek z televizního dokumentárního filmu Un Touareg prince du Désert / Tuareg, princ pouště (režie Howard Reid, Geofilm, 1994)
Skladba Mano Dayak od skupiny Tinariwen.
Skladba Mano Dayak od skupiny Kel Assouf.
Náhledy fotografií ze složky Mano Dayak